ANASAYFA » Yangın Risk Analizi (YRA) » Oteller için YRA

OTELLER İÇİN YANGIN RİSK ANALİZİ

Oteller ve Moteller, diğer konaklama imkanı olan ticari binalardan farklı olarak,
müşterileri için  hem konaklama ve hem de kahvaltı hizmeti veren uyuma alanlarıdır.
İnsanlar uyurken, dumanın ve zehirli gazların etkisiyle kolaylıkla zehirlenebilirler ve
kaldıkları binayı tanımadıkları ve kaçış yollarını bilmediklerinden özellikle risk altındadırlar.
Yatıp uyuduklarında, uzun süre seyahat ettiklerinden yorgun olabilirler veya ağır bir yemek veya alkol tüketiminden sonra derin uykuya dalmış olabilirler. Herhangi bir yangın alarmı duyduklarında ilk uyandıkları zaman binayı terk etmeye çalışırken yönlerini kaybedebilirler veya kolaylıkla uyanamayabilirler.

Bu nedenledir ki, oteller için mutlaka Yangın Risk Analizi yapılması ve bu analizin güncel olarak muhafaza edilmesi gereklidir.

Otellerde asansörlerin, jeneratörlerin, Yangın Algılama ve Söndürme sistemlerinin, klima ve havalandırmaların, kalorifer kazanlarının periyodik olarak bakımları ve muayeneleri yapılmalı, otelde çalışan tüm personele düzenli bir şekilde Yangın Eğitimleri verilerek bu konuda bilinçlendirilmeleri sağlanmalıdır.
 
Ayrıca Yangın Risk Analizi Yapılırken aşağıdaki risklere dikkat edilmesi gerekir;

* Çamaşırhaneler, Ütü odaları, Sıcak su kazanları, merdivenler, kaygan zeminler, saunalarda sıcak buhar, evsel atık konteynırları,  otoparkları ana giriş kapısı, çocukların oyun bahçeleri, acil eylem planının yapılmış olması, yangın tüplerinin doluluk oranları ve yangın dolaplarının eksiksiz çalışıyor olması vb.
Yukardaki yazıyı indirmek için tıklayınız,
Etkinliklerimiz
Bize Ulaşın