ANASAYFA » Makaleler » En Büyük Bulıuş
EN BÜYÜK BULUŞ

Son 20 yılın en büyük icadın ne olduğunu  biliyor musunuz? Cep telefonu mu? Hayır, Dijital kamera mı? Hayır. Yoksa Mikro dalga fırını mı? Maalesef o da değil. BBC’nin haberine göre İngiltere’de Brunel Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada son 20 yılın en büyük icadı araştırmasında birinciliği duman dedektörü almıştır. Evet, duman dedektörü İngiltere’de son 20 yılın en büyük icadı seçilmiştir.

Bu haberi okuyunca ben de çok şaşırmıştım. Bu işle ilgileniyor olmama rağmen, DNA deneyleri, Lazerli göz tedavisi, Bankamatik kartları, MP3 playerleri, taşınabilir bellekler, ABS fren, hava yastığı ve buna benzer diğer dahiane buluşları geride bırakması inanın beni çok şaşırtmıştı. Öyle ya bunca insan hayatını kolaylaştıran icat varken nasıl olur da duman dedektörü ilk sırada yer alırdı.

Sonra biraz düşündüm. Yangın gerçekten çok tehlikeliydi. Sonu bir felaketti. Hemen aklıma 20 Şubat 2003’de Amerika’nın West Warwick kentinde meydana gelen ve 430 kişinin canlı canlı yanarak öldüğü ve 100’den fazla kişinin de yanıklar içerisinde hastanelere kaldırıldığı gece klübü faciasının (http://www.youtube.com/watch?v=Ra1FFAc0ccE) görüntüleri aklıma geldi. Seyredince çok etkilenmiş ve o dehşetli anlar hafızama iyice yerleşmişti.

Dedektörün ilk sırada yer alması doğrudan insan hayatı ile ilgiliydi. Çünkü yangın dedektörleri, insanların yangından korunması için erken uyarı vermek amacıyla yangın algılama sistemlerini oluşturmak için dizayn edilmişlerdir. Daha yangının başlangıç aşamasında insanları uyararak, yangının söndürülmesine veya bulunan mekanların bir an evvel tahliye edilmesine vesile olurlar. Hele günümüzde büyük alışveriş merkezlerinin, gökdelenlerin, fabrikaların, okulların, hastanelerin, devasa devlet binalarının vb. mantar gibi çoğaldığı ve içinde on binlerce insanın gün boyunca yaşadığını düşünürseniz dedektörün seçilmesinin ne kadar isabetli olduğunu tahayyül edebilirsiniz.

İngiltere’de bağımsız olarak çalışıyor olsa da hemen hemen her evde bir yangın dedektörü vardır. Marketler de dahi satılmaktadır. Turist olarak ülkemize gelen grupların, yangın dedektörü olmayan konaklama tesislerini tercih etmemesi bizim açımızdan düşündürücüdür. Sahi şu anda bulunduğunuz ortamda böyle bir dedektörün olup olmadığına dikkat ettiniz mi? Sevindiricidir ki artık son zamanlarda çıkan yönetmeliklerle beraber bu süreç ülkemizde de artık gitgide yaygınlaşmaktadır.

Bu haberler bize gösteriyor ki insan hayatına gereken ehemmiyeti vermeliyiz. İnsan hayatının korunması için gereken her türlü tedbirin devlet, aile, sivil toplum kuruluşları vb. tarafından alınmalı ve insanlar eğitilmelidir. İnsan hayatı her şeyin üstündedir ve o şerefli bir varlıktır.

Murat Efir

Etkinliklerimiz
Bize Ulaşın