Hizmetlerimiz
Haberler
ANASAYFA » Haberler » İstanbul Bayrampaşa'da büyük yangın
İstanbul Bayrampaşa'da büyük yangın
22 Kasım 2016 19:44
İstanbul Bayrampaşa'daki yangın söndürüldü
 
Bayrampaşa'da bulunan Baltaş Sanayi Sitesi'ndeki bir plastik fabrikasında saat 10.30'da yangın çıkmıştı. İtfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu yaklaşık 8 saat süren yangın, tamamen söndürüldü. İtfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları sürüyor. Yangın sırasında iş hanında mahsur kalan 75 kişi ise itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak tahliye edilmişti.

EN SON VALİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İstanbul Bayrampaşa'da bir atölyede çıkan yangın panik yarattı. İstanbul Valisi Şahin, yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının sürdüğünü ifade ederken 12 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

İstanbul'da bu sabah başlayan büyük yangın nihayet saatler sonra kontrol altına alındı. Sabah 10,25 civarlarında başlayan yangın uzun süre kontrol altına alınamamıştı. Üst kata ve otoparka da sıçrayan yangın büyümeden hemen önce mahsur kalan vatandaşların kurtarılması ise büyük bir faciayı önledi. İBB ve Vali Şahin durumla ilgili açıklama yaptılar.

Bayrampaşa'da plastik atölyesinde büyük çaplı yangın çıktı. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi yönlendirilirken, kara dumanlar İstanbul'un her yerinden göründü. Yanan binada zaman zaman patlamalar yaşandı.

Bayrampaşa'da bulunan Baltaş Sanayi Sitesi'ndeki bir plastik fabrikasında yangın çıktı. Çok sayıda itfaiye ekibinin müdahale ettiği yangın sırasında mahsur kalanlar itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Yangın sabah saat 10.30 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı çıktı. Olay yerine gelen Eyüp itfaiyesi müdahalede yetersiz kalınca olay yerine Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Fatih, Bakırköy, Şişli ve Bağcılar itfaiye ekipleri ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Yangın nedeniyle üst katlarda mahsur kalanlar zor anlar yaşadı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri merdiven yardımıyla mahsur kalanları kurtardı.

OTOPARKA SIÇRADI!

Bayrampaşa'da Baltaş Kilimciler Sanayi Sitesi'nde plastik fabrikasında çıkan yangın, iş merkezinin en üst katında otopark olarak kullanılan kısma sıçradı. Yaklaşık 30 aracın bulunduğu alandaki otomobiller birer birer yanmaya başladı. Araçlarda zaman zaman patlamaların yaşandığı görüldü.

BİR OKUL TATİL EDİLDİ, ESNAF DÜKKAN AÇAMADI

Bayrampaşa'daki yangın Kocatepe Mahallesini teslim aldı. Duman ve koku yüzünden kimse sokağa çıkamadı. Esnaf dükkanlarını açamadı. Dumandan etkilenen Mustafa Irti İlkokulu ve Ortaokulu tatil edildi. Yangını duyan veliler okula koştu. Nefes almakta zorlanan öğrencilere okul yönetimi tarafından maske dağıtıldı. Maske takan ve ağız ve burunlarını kapatan öğrenciler okuldan kaçarak çıktı. Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba okula gelerek yöneticilerden bilgi aldı. Canbaba okulun tatil edildiğini açıkladı.

OTOMOBİLLER YANDI

Ancak alevler gittikçe büyüdü. Üst katta bulunan otoparka sıçrayan alevler bazı otomobillerin yanmasına neden oldu. Bu sırada patlama sesleri duyuldu.

İBB'den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bayrampaşa Kilimciler Sanayi Sitesi'nde nedeni henüz belirlenemeyen yangın patlamalarla birlikte kısa sürede yayılarak binayı sardı. Her kat yaklaşık 5.000 m² kare alandan oluşuyor. Toplamda 25 bin m² alan etkilendi. Yangın ihbarı saat 10.25'de geldi. Eyüp itfaiye müfrezesi saat 10.29 da yangına 3 araç 7 personel ile müdahale etmeye başladı. Yangının yayılma riski göstermesi üzerine, İstanbul İtfaiyesi alarma geçerek Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan tüm itfaiye birimlerinden takviye ekipleri bölgeye sevk etti.

Yangına Kocayusuf, köpük kuleleri, Merdiven araçları, Başlangıç, araçlarının da aralarında bulunduğu 71 araç 148 personel ile müdahale edildi. Yangın bölgesine, Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığından vinç, dozer ve kepçeler de sevk edilerek söndürme çalışmalarına katıldı. Yangında 7 bin 500 litre köpük ve tonlarca su kullanıldı. Yangın sırasında iş hanında mahsur kalan 75 kişi itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak tahliye edildi. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangında poliol, izosiyanat, plastik ve benzeri kimyasal maddelerin kullanıldığı ayakkabı taban imalatı sırasında başladığı tahmin ediliyor. Atölyelerde bulunan kimyevi maddelerin yanıcı parlayıcı olması nedeniyle yangın kısa sürede yayıldı. Yangın kontrol altına alındı söndürme çalışmaları devam ediyor."


VALİ'DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Bayrampaşa'da bulunan Baltaş Sanayi Sitesi'ndeki yangın kontrol altına alındı. Yangın ile ilgili açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı ve basın mensuplarına yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alındığını söyledi. Basın mensuplarına açıklama yapan Vali Şahin, yangının 10.25'te başladığını ve itfaiye ekiplerinin 10.29'da yangına müdahale ettiklerini belirterek; "İşyerleri plastik aksam ürettiği için yangını söndürmesi kolay değil. Şu anda kontrol altında. Etrafa dağılmaması için gerekli tüm tedbirleri arkadaşlar almışlar. Ama söndürme ve soğutma çalışmaları bir müddet daha devam edecek."

71 ARAÇ 148 PERSONELLE MÜDAHALE

Yaralılar hakkında da bilgi veren Şahin, "Hastaneye intikal eden yangından etkilenen 12 tane vatandaşımız var. 1 tanesi müdahale edilmesi gereken bir durumda. Diğerleri hafif durumda. Burada yangına 71 araç ve 148 personelle müdahale ediliyor. Gerekirse itfaiye helikopteri de kullanılacak. Şu anda gerek yangının biçimi gerekse duman yoğunluğu nedeniyle onu değerlendirme aşamasında arkadaşlar.Bir okulda tedbir amaçlı eğitime ara verildi. Çocuklarımız yangın tehdidinden etkilenmesin diye. Yarın çocuklarımız eğitimlerine devam edecek."
Tüm Haberler için tıklayınız »
Etkinliklerimiz
Bize Ulaşın